Oralna hirurgija je grana stomatologije koja se bavi hiruškim lečenjem tvrdih i mekih tkiva usne duplje.
Stomatološka ordinacija i hirurgija kao reči kod većine ljudi izazivaju strah, ali da biste sprečili komplikacije i teže hiruške intervencije, potrebno je da održavate oralnu higijenu i odlazite kod stomatologa na redovne preglede. Redovnim pregledima pored toga što čuvate svoje zube činite i da eventualna hiruška intervencija bude samo manji zahvat. Odlaganjem možete samo dovesti do toga da operacija bude komplikovanija, ali čak i u tom slučaju ne treba da vas bude strah. Sve intervencije se obavljaju pod lokalnom anestezijom, tako da nećete osećati bol.
U slučaju da pacijent ima izražen strah , uz prisustvo anesteziologa sve hirurške intervencije možemo izvesti i u sedaciji. Sedacija je stanje priblizno opštoj anesteziji, samo sto u opštoj anesteziji spavate i dišete uz pomoć aparata a u sedaciji ste pospani i samostalno dišete. Posle operacije izvedene u sedaciji pacijent se ne seća same intervencije i prijatno se oseća.
Ukoliko imate bilo kakav problem sa zubima, obratite nam se što pre, a naš tim stručnjaka će vam detaljnije objasniti u čemu je problem i na čemu treba raditi.
Umnjaci su zubi koji kod osoba poslednji niču (između 18. i 25. godine) i nalaze se na poslednjoj osmoj poziciji i ima ih po dva u svakoj vilici.
Zbog svog položaja i svog kasnog rasta često se dešava da zub nema dovoljno prostora za svoj razvoj, što dovodi do jakih bolova. Nakon odrađenog rendgenskog snimka najbolje će se uočiti položaj umnjaka pod kojim raste i na koji način on treba da se izvadi.
Dobra stvar kod umnjaka jeste što se oni mogu izvaditi preventivno, pre pojave bilo kakvih simptoma.Time će operacija umnjaka vremenski znatno kraće trajati, a proces oporavka biće podnošljiviji.
Proces vađenja umnjaka je potpuno bezbolan, a moguće nelagodnosti poput blagog bola i otoka nakon same operacije možete sanirati antibioticima i hladnim oblogama sa spoljne strane obraza.
U slučaju da imate nedostatak jednog ili više zuba i hteli biste to da nadomestite zubni implant je najbolje rešenje za to. Zubni implant je titanijumski šraf koji se ugrađuje u kost vilice i služi kao zamena za koren zuba koji nedostaje. Ugradnja zubnih implanata se obavlja vrlo brzo i to u dve faze.
U prvoj fazi koja je hirurška se ugradi implantat koji pretstavlja zamenik za vaš koren. Nakon 3 do 6 meseci kao završna faza postavlja se krunica i most. U većini slučajeva odmah kad ugradimo implant možemo na njega postaviti privremenu krunicu tako da niste bez zuba.
Ugradnjom zubnih implanata pored toga što će vaši zubi estetski izgledati lepše, sačuvaćete i preostale susedne zdrave zube. Sa lepšim osmehom imaćete i veće samopouzdanje, a zubni implanti omogućavaju upravo to – dugoročno i trajno rešavanje problema.
Pre nego što se odlučite za ugradnju implanta, posavetujte se sa vašim stomatologom, jer će vam možda prvo biti potreban sinus lift.
Gubitak gornjih bočnih zuba dovodi do nedostatka kostiju u tom delu što onemogućava ugradnju implanta. Sinus lift ima za cilj da doda kost kako bi se nadogradio deo između kutnjaka i sinusne šupljine.
Vaš zubar će vam prilikom sinus lifta podići membranu sinusa i ubaciti veštačku kost na dno sinusa. Pre ugradnje implanta moraćete da sačekate između 6 i 9 meseci kako bi se kost primila.
Potrebno je izbegavati ekstremne napore (treninge) nekoliko dana. Prva kontrola je sutradan a skidanje šavova sledi nakon 7 dana.
Ciste se najčešće javljaju oko korena zuba. To su radikularne ciste i glavni uzrok njihovog nastanka je karies zuba koji je uznapredovao i doveo do infekcije zubne pulpe koja se kasnije proširila na predeo oko korena zuba tzv. periapikalni pereseo. Takođe, uzrok može biti i trauma pa se takve ciste zovu traumatske ciste.
Ciste koje se javljaju usled nepravilnog rasta zuba oko tih neizniklih zuba se nazivaju folikularne ciste. Pojavu ciste na zubu je nekad teško primetiti stoga se savetuju redovni pregledi jer se na snimcima ona najbolje može uočiti i sanirati na vreme. Cistektomija je uklanjanje čitave ciste odjednom.
Upala korena može nastati najčešće usled karijesa što dovodi do toga da infekcija obuhvata kanal korena zuba. U tom slučaju neophodan je zahvat – apikotomija.
Apikotomija predstavlja hirušku uklanjanje zaostale infekcije u predelu vrha korena i koline korena zuba.
Postoje slučajevi upale gde apikotomija nije potrebna, već se ceo proces može izlečiti konvencijalnom metodom. Da biste bili sigurni šta je u vašem slučaju potrebno, moraćete napraviti rendgenski snimak gde će se najbolje videti težina upale i veličina infekcije.
Gingivektomija je tehnika koja podrazumeva hiruršku intervenciju kojom se odstranjuje deo mekih tkiva (gingive oko zuba). Tim postupkom se koriguju defekti morfologije, položaja i/ili količine gingive oko zuba. Primenjuje se najcešće is estetskih razloga, ali i u sklopu ortodontske i parodontalne terapije.
Gingivektomija se izvodi pod lokalnom anestezijom i potpuno je bezbolna. Gingivektomija se najčešće primenjuje iz estetskih razloga tj za rešavanje problema gummy smile-a, tj. suviše vidljivih desni prilikom osmeha. Takođe gingivektomiju primenjujemo i prilikom lečenja parodontopatije u sklopu režanj operacije.
Frenulumi su resice koje povezuju gornju i donju usnu i jezik sa gornjom odnosno donjom vilicom. Ako je njihov pripoj bliži vrhu grebena, frenulumi gornje i donje usne mogu uzrokovati nepravilnosti položaja zuba tzv. razmak (diastema mediana) izmedju centralnih sekutića. U donjoj vilici frenulum može češće dovesti do recesije tj. povlačenja desnih centralnih sekutića.
Frenulum jezika moze biti skraćen kad dovodi do toga da jezik nema dovoljnu pokretljivost. To nazivamo sapet jezikn(ankyloglossia). Pacijenti imaju poteškoće prilikom govora a logopedi ih najčešće upućuju oralnom hirurgu.
U našoj ordinaciji Dr Zoran Stajić oralni hirurg operacije uklanjanja frenuluma (frenulektomia) obavlja CO2 laserom, maltene beskrvno. Nema potrebe za ušivanjem i postoperativni tok je veoma prijatan bez otoka i bolova.
Povlačenje ili recesija desni je čest problem, različiti su faktori koji dovode do toga. Ako je uzrok parodontopatija,taj problem se rešava lečenjem parodontopatije ali često dolazi do povlačenja desni a da to nije praćeno resorpcijom kosti i rasklaćivanjem zuba što je slučaj kod parodontopatije. Uzroci povlačenja desni osim parodontopatije su mukogingivalne anomalije koje su genetske prirode, nepravilan zagrižaj, bruksizam (škripanje zubima), nepravilno pranje zuba.
Lečenje se svodi na eliminisanje tih faktora vezanih za zagrižaj (ortodontski tretman) i bruksizam (folije koje se nose noću) i nepravilno pranje zuba (objašnjavanjem pravilne tehnike pranja zuba) a vec nastali problem povučenih desni se rešava tehnikama plastične parodontalne hirurgije. Uzima se transplant desnih sa nepca ili se koristi veštačka membrana koja se koristi u te svrhe i prekriva se postojeći defekt na desnima i ušiva.
U našoj ordinaciji ovaj problem se rešava multidisciplinarno. Dr Luka Novaković doktor stomatologije rešava problem bruksizma (škripanja zubima) izradom specijalnih folija, a Dr Zoran Stajić, orani hirurg, izvodi hiruršku intervenciju gore opisanu.
Kao što već znate, dobrom oralnom higijenom i redovnim stomatološkim pregledima možete sačuvati vaše zube. U slučaju kada su zubi potpuno razoreni karijesom i gde lečenjem ne možemo spasiti zub pristupa se hiruškom vađenju zuba.
Postupak se izvodi pod lokalnom anestezijom kako bi ceo zahvat protekao bezbolno. U dogovoru sa vašim stomatologom možete isplanirati ugradnju implanta na mestu gde zub nedostaje. Ranije ste prvo morali da sačekate određeni period (6 meseci) kako bi rana pravilno zarasla, a sada u velikom broju slučajeva u istoj intervenciji kad izvadimo zub možemo i da postavimo zubni implant.
Uz pravilan tretman i iskusnog stomatologa retko se dešava dođe do nekih komplikacija. Ipak ono što se može javiti jesu blag do umeren bol nakon popuštanja lokalne anestezije i blagi otok.
Kako biste umanjili bol možete koristiti analgetike i stavljati hladne obloge na obrazu sa spoljne strane. Hladnu oblogu držite 20-ak min., zatim napravite pauzu od 20 minuta , pa postupak ponovite.
U zavisnosti od težine zahvata, moraćete određeno vreme voditi računa o hrani koju uzimate. Preporučuje se mekša kašasta hrana koja nije previše vrela . Takođe i pića ne smeju biti vrela ( kafa, čaj).
Kontrolu ćete obaviti sutradan a nakon 7 dana i ako je oporavak protekao kako treba svojim prirodnim tokom, stomatolog će vam ukloniti šavove sa rane ukoliko je hiruška intervencija to zahtevala.
U ordinaciji Dentalux sve oralno hirurške intervencije izvodi Dr Zoran Stajić, specijalista Oralne Hirurgije.
Završio je Stomatološki Fakultet Univerziteta u Beogradu. Postdiplomske studije iz implantologije i parodontologije završio je na Stomatološkom fakultetu u New York-u u SAD-u. Specijalizaciju iz oralne hirurgije zavrsio je na Stomatološkom fakultetu u Beogradu. Osim oralnom hirurgijom bavi se i ostalim granama stomatologije. Stručno se usavršavao kako u Sjedinjenim Američkim Državama tako i u Evropi. Jedan je od prvih koji je u većoj meri počeo da koristi lasere u stomatologiji u našoj zemlji. Usavršavanje u primeni lasera u stomatologiji obavio je u Izraelu i SAD-u. Član je američke akademije za lasersku stomatologiju i redovan učesnik njihovih kongresa. www.laserdentistry.org